Wakacje cały rok

Kraj Tanzania

Stolica: Dodoma
Powierzchnia: 947 300 km²
Ludność: 53 950,9 tys.
Waluta: szyling tanzański (TZS), 1 szyling = 100 centów
Napięcie: 230V
Język: suahili, angielski
Wiza: wiza turystyczna jest wymagana

Dodoma

Stolica Tanzanii, safari z lornetką i aparatem oraz turystyka kulturowa.

Informacje ogólne

Oficjalna stolica Tanzanii - Dodoma - położona jest w środkowej części kraju, około 500 kilometrów na zachód od Dar es Salaam i 450 kilometrów od Aruszy. Jest to główny ośrodek administracyjny okręgu Dodoma, zamieszkiwany przez około 325 tys. mieszkańców. Status stolicy kraju i jednocześnie regionu Tanzania Centralna Dodoma zawdzięcza głównie dostępowi do ważnych węzłów komunikacyjnych, dogodnym połączeniom drogowym z Zambią, Mozambikiem i Kenią, a także prosperującemu lotnisku. Obecnie w mieście funkcjonują trzy uniwersytety, a jedną z głównych gałęzi gospodarki jest uprawa winorośli i produkcja wina. Pod względem turystycznym na uwagę zasługuje z pewnością okazały budynek parlamentu oraz imponujący rozmiarami meczet Al-Kaddafiego mogący pomieścić nawet 3000 tysiące wiernych.

Kuchnia

Chociaż resorty hotelowe oferują turystom jedzenie w zachodnim stylu, warto zwrócić uwagę na lokalne potrawy, które bez problemu można znaleźć w każdym miejscu związanym z turystyką. Dzięki dużej liczbie Hindusów w Tanzanii dominują restauracje z kuchnią indyjską, szczególnie w dużych ośrodkach, natomiast na wybrzeżu swoją różnorodnością kuszą owoce morza i ryby.

Każdy turysta podróżujący po Tanzanii powinien zaznajomić się tradycyjnym gulaszem składającym się przeważnie z takich składników: ryż, indyjskie chlebki „chapati”, „ugali” (gęsta kukurydziana papka) lub „batoke” (gotowane banany). Nie sposób przejść obojętnie obok najpopularniejszej potrawy, czyli dania sporządzonego z kurczaka, wołowiny lub koźliny i fasoli. Zupy natomiast są przeważnie bardzo gęste i przypominają bardziej gulasz niż rosół. Lokalnym odpowiednikiem pączków są „mandaazi”, które zawsze można spotkać na bazarach, a w okolicy zatłoczonych miejsc zawsze podawane są kebaby, orzeszki ziemne z grilla oraz chipsy ziemniaczane.

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

Warto spróbować popularnego napoju „chai”, czyli słodkiej herbaty gotowanej w garnku wraz ze składnikami, między innymi z imbirem. Odmianą tego napoju jest czarny „ya rangi” lub „maziwa” podawany z mlekiem. Na każdym kroku można trafić na sok wyciskany z rozmaitych owoców, podobnie jak na mleczko kokosowe sprzedawane na ulicach. Jeśli ktoś gustuje w mocniejszych alkoholach powinien spróbować wódki „konyagi” wytwarzanej z trzciny cukrowej, a także piwa o ogólnej nazwie Safari Lager, choć na rynku dostępne są także marki Castle, Kilimanjaro i Serengeti. Dla koneserów obowiązkowe jest natomiast bananowe piwo „mgebe” sporządzane z okazji uroczystości plemiennych. Tanzańskim przysmakiem dla odważnych są smażone owady wszelkiego gatunku, a racji tego, że Zanzibar znany jest jako „wyspa przypraw” – uprawiane i dostępne są tutaj niemalże wszystkie ich rodzaje.

Obyczaje

Tanzania stanowi swoisty tygiel kulturowy, ponieważ zamieszkiwana jest przez ponad sto różnych plemion, z których najbardziej znane są Sukuma znad Jeziora Wiktoria, Haya z północno-zachodniej części kraju, Nyamwezi z Tabora, Chagga z Kilimandżaro czy Makonde z obszaru graniczącego z Mozambikiem. W Tanzanii mówi się ponad stu językami, chociaż oficjalnym jest kisuahili oraz angielski, w którym mówi większość personelu. Podstawowymi wyznaniami ludności zamieszkującej tę część Afryki są: islam  około 40%, (w Zanzibarze ok. 90%), chrześcijaństwo (30%, głównie w centrach misyjnych) i hinduizm.

Dla turystów istotnym elementem obyczajowości mieszkańców Tanzanii jest muzyka, zyskująca niepowtarzalny charakter dzięki instrumentowi „marimba” przypominającemu cymbały. Miejscowym odpowiednikiem gitary jest „zeze” oraz „enanga”, z którymi mieszkańcy często pojawiają się na ulicach. W każdym zakamarku turystycznych miejsc można usłyszeć dźwięk bębna „msondo” oraz grzechotek „manyanga”, niemniej podczas lokalnych ceremonii używa się dogrania rogów robionych ze zwierzęcych poroży.

Tanzania jest ogólne tolerancyjnym krajem dla turystów, niemniej warto pamiętać o kilku zasadach „savoir vivre”. Mieszkańcy tego kraju podchodzą do turystów z rezerwą uchodzącą mimo wszystko za oznakę szacunku, a także własnej odrębności kulturowej. W bezpośrednim kontakcie warto pamiętać o przyjacielskim przywitaniu, aby przygotować dobry grunt pod rozmowę. Najczęstszym  powitaniem jest słowo „Jambo” między dorosłymi, natomiast dzieci witają osoby starsze pozdrowieniem „shikamu”. Warto być powściągliwym z przesadnym wyrażaniem uczuć, całowaniem się i obejmowaniem w miejscach publicznych, a za niestosowne uchodzi demonstracyjne wyrażanie gniewu. W Tanzanii funkcjonuje silna kultura muzułmańska, w związku z czym powinno się unikać podawania i odbierania czegoś lewą ręką, a posiłki w zależności od okoliczności należy spożywać wyłącznie prawą dłonią.

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

Szczególnie w regionach muzułmańskich szorty, mini spódnice, przezroczyste sukienki, stroje plażowe poza plażą mogą narazić turystów na przykrości. Warto także pamiętać, że w czasie postu muzułmańskiego (ramadanu) oczekuje się, że w ciągu dnia turyści nie będą ostentacyjnie spożywali posiłków lub napojów w miejscach publicznych.

Zwyczajowe jest dawania napiwków przewodnikom chociażby po udanym safari lub wspinaczce górskiej, podobnie jak kucharzom i tragarzom biorącym udział w wyprawie. Napiwki są bardzo często dla nich podstawowym źródłem dochodu, więc jeśli ktoś jest naprawdę zadowolony z usług powinien hojnie obdarować swojego przewodnika. W hotelach i restauracjach ofiaruje się zwyczajowo 5% sumy, natomiast 10% uchodzi już za hojny gest, aczkolwiek warto sprawdzić czy opłata za usługi jest wliczona w rachunek. Targowanie się nie jest niczym nadzwyczajny, więc przed wycieczką safari czy wynajmem taksówki warto wcześniej ustalić cenę ma swoją korzyść. Na bazarach ceny nie są zbyt wygórowane, dlatego targowanie nie powinno obejmować zbyt wysokich kwot.

Aktywny wypoczynek

Ze względu na ukształtowanie terenu aktywny wypoczynek w tej części Tanzanii polega głównie na uczestniczeniu w safari. Doskonale nadaje się do tego rezerwat Amani oraz parki narodowe Mikumi i Udzungwa. Popularna jest także turystyka piesza, a weilu wrażeń dostarcza spływ rzeką Rufidżi w rezerwacie Selous.

Wycieczki Fakultatywne

Rezerwat Amani – w północno-wschodniej Tanzanii znajduje się urocze miejsce objęte obszarem chronionym. Jest to położony w cieniu gór  Usambara Rezerwat Amani, który bywa nazywany afrykańskim Galapagos ze względu na unikalną w skali świata florę i unikatowe gatunki zwierząt. Na wyprawę do Amani warto zabrać lornetkę i aparat fotograficzny, ponieważ podczas safari można obserwować między innymi orły, sokoły i jastrzębie, a także nie występujące nigdzie indziej egzotyczne kolorowe ptactwo. Pozytywnych wrażeń dostarcza także spacer wśród wyjątkowo wysokich drzew sięgających 60 m wysokości. Przewodnicy po rezerwacie są najczęściej rekrutowani z okolicznych wiosek i doskonale orientują się w najciekawszych szlakach pieszych.

Góry Usambara – niemalże 100-kilometrowy łańcuch górski liczący sobie co najmniej 100 milionów lat jest idealnym miejscem na trekking oraz ucieczkę przed tłumami turystów odwiedzających Zanzibar. W Usambara na podróżników czeka wyjątkowo bujna roślinność, bogactwo świata zwierząt oraz elementy turystyki kulturowej. Wędrówka po górach nie należy do najłatwiejszych, niemniej nagrodą za trud marszu są wspaniałe widoki. Warto przykładowo wybrać się na punkt widokowy Irente, z którego można ujrzeć zadziwiającą panoramę z zielonymi wzgórzami poprzecinanymi polami uprawnymi. Punktem startowym jest przeważnie miejscowość Lushoto, gdzie znaleźć można bazę noclegową, a lokalną atrakcją są groby niemieckich kolonistów z początku XX wieku oraz tajemnicze „ślady stóp Mambo” nawiązujące do lokalnych wierzeń.

Park Narodowy Mikumi – czwarty co do wielkości park Tanzanii położony jest około 100 km na zachód od Dar es Salaam, między masywami Uluguru i Rubeho. Wycieczka w to niezwykłe miejsce jest doskonałym pomysłem na kilkudniowe safari gwarantujące obserwację afrykańskich zwierząt takich jak lwy, zebry, antylopy, gnu czy bawoły. Turyści chętnie zaglądają nad liczne oczka wodne otoczone bujną roślinnością, a safari można powiązać z wizytą w Parku Narodowym Udzungwa i rezerwacie Selous. Mikumi uchodzi także za raj dla ornitologów.

Park Narodowy Udzungwa – raj dla miłośników trekingu i wspinaczki górskiej, dla których głównym celem wizyty w tej części Tanzanii jest szczyt Luhombero osiągający wysokość 2575 m n.p.m. Charakterystyczna dla parku jest unikalna flora i fauna, a jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc są 170-metrowe wodospady Sanje. Park i jego bliskie sąsiedztwo zapewnia bazę noclegową w domkach, lodge'ach i na kempingach.

Rezerwat Selous Game – jeden z najbardziej rozległych terenów w Afryce koncentruje na swoim obszarze większość zwierząt występujących w Tanzanii. Na kilkudniowym safari bez problemu można sfotografować hipopotamy, lwy, krokodyle, antylopy, zebry i bawoły. Chociaż dla turystów udostępniony jest niewielki skrawek tego obszaru, na uwagę zasługują przykładowo pełne przygód spływy rzeką Rufidżi oraz wizyta w kanionie Steiegler.
    
Marangu – wioska położona w niższych partiach góry Kilimandżaro, w której dzięki bujnej roślinności i górskim strumieniom przecinającym malowniczy krajobraz można dopatrzyć się klimatu porównywalnego z alpejskim. Turyści, dla których wspinaczka wysokogórska jest zbyt wymagająca, zatrzymuj się w tym miejscu, aby podziwiać wspaniałe wodospady i poznać lokalną kulturę. Największą atrakcją jest wodospad Kinukamori zwany potocznie „Małym księżycem”. Jest to również doskonałe miejsce do podziwiania dzikiego ptactwa. Drugim wodospadem w okolicy, który chętnie podziwiają turyści jest Kilasia tworząca skalne progi i wpadająca do oczka wodnego.

Jezioro Chala – nieopodal Moshi na granicy tanzańsko-kenijskiej znajduje się okrągłe jezioro uchodzące za przyrodniczy skarb regionu. Turkusowa woda otoczona wysokimi klifami piękna jest o każdej porze roku, a tropikalna roślinność robi wrażenie na turystach podążających na brzegi jeziora dosyć wymagającymi szlakami.

Jezioro Jipe – drugi niezwykły akwen na Stepie Masajów, którego położenie potrafią docenić miłośnicy dzikiej przyrody i egzotycznego ptactwa. Jezioro znajduje się na granicy kenijskiej pomiędzy górą Kilimandżaro a Rezerwatem Dzikich Zwierząt Mkomazi. Z tego miejsca można podziwiać najwyższą górę Afryki, ale także góry Pare i wyrastający z płaskiej równiny krater Chala.

Wycieczka kulturoznawcza po Stepie Masajów – lokalne agencje turystyczne organizują ciekawe wycieczki po okolicy, które mają turystom przybliżyć codzienne życie lokalnych społeczności. Przy okazji podziwiania ośnieżonego szczytu Kilimandżaro można poznać kulturę plemienia Czaga, odbyć kilkugodzinną wyprawę szlakiem Sieny-Ngira, wiodącym przez bujne lasy do świętych jaskiń, czy też zwiedzić lokalną mleczarnię i warsztaty rękodzielnicze. Można również poznać tajniki uprawy kawy czy zobaczyć jak wygląda targowy dzień w wiosce Kyalia. Na turystach duże wrażenie robi wycieczka do grobu legendarnego przewodnika Yohanu Lauwo, który w 1889 roku jako pierwszy zaprowadził słynnego podróżnika Hansa Meyera na szczyt Kilimandżaro. Pod względem kulturoznawczym znane są wioski Mamba i Makundi, w których warto podpatrzyć pracę kowali i stolarzy, aczkolwiek turyści pragnący poznać najpiękniejsze w Tanzanii wodospady, wybierają się w góry z osady Materuni. Strome ścieżki prowadzą w kierunku Kilimandżaro, gdzie na wędrowców czeka 70-metrowy wodospad Kuringe zjawiskowo opadający na zalesione wzgórza.

Park Narodowy Mkomazi – niezwykły rezerwat dzikiej zwierzyny położony na wschód od Kilimandżaro. Na terenach sawanny żyje mnóstwo gatunków zwierząt niewystępujących w innych częściach Tanzanii, więc zwiedzanie parku jest nie lada gratką dla miłośników dużych ssaków migrujących regularnie zza granicy kenijskiej.

Park Narodowy Serengeti – najsłynniejsza w Tanzanii ostoja dzikich zwierząt jest najważniejszym celem wizyty w tej części Afryki. Serengeti spełnia wszystkie oczekiwania turystów pragnących poznać nieznane oblicze afrykańskiego kraju pod względem zarówno przyrodniczym, jak i kulturowym. Dla wielu podróżników jest to żelazny punkt wycieczki do Tanzanii, ponieważ zwiedzanie całego obszaru zajmuje co najmniej klika dni. Przed wyprawą warto zapoznać się w których okresach odbywają się wielkie migracje zwierząt, aby w pełni wykorzystać czas na obserwację najciekawszych gatunków. Sercem Serengeti są równiny ciągnące się od osady Seronera do obszaru chronionego Ngorongoro. Seronera jest zbiorowiskiem kempingów, z którego turyści wyruszają na pasjonujące safari, by podziwiać lwy, gigantyczne antylopy, niewielkie mangusty czy migrujące stada zebr. Duże wrażenie zawsze robi basen hipopotamów Retima, natomiast słone jezioro Magadi jest doskonałym miejscem na obserwację ptactwa i innych zwierząt wodnych. Oprócz zwiedzania parku na własną rękę lub z przewodnikiem agencji turystycznej, warto skorzystać z możliwości lotu balonem, aby z nieco innej perspektywy podziwiać wspaniałą przyrodę i stada dzikich zwierząt. Jeśli ktoś pragnie zobaczyć jeszcze inną odsłonę dzikiej przyrody, powinien wybrać się do północnej części Serengeti, w okolice Lobo, gdzie dominują falujące pagórki urozmaicone efektownymi granitowymi skałami. Tam również można podziwiać słonie żyjące na wolności, antylopy migrujące z Kenii czy duże stada lwów. Punktem wypadowym w tej części Serengeti są osady Sayari i Lemala.

Park Narodowy Kilimandżaro
– charakterystyczny, pokryty śniegiem – najwyższy szczyt Afryki od zawsze przyciąga miłośników wspinaczki górskiej, a także turystów, którzy z daleka pragną podziwiać majestatyczną górę osiągającą wysokość 5895 m n.p.m. Jest to jednocześnie najwyższa samotna góra świata, której zobaczenie pozostaje w pamięci na zawsze. Kilimandżaro znajduje się na granicy z Kenią i dostępny jest z terenów Tanzanii. Na popularne „Kili” organizowane są wyprawy z lokalnymi agencjami turystycznymi. W niższych partiach góry archeolodzy natrafili na narzędzia kamienne pochodzące sprzed 2 tys. lat, pisało o niej wielu poetów, a dla podróżników największym magnesem jest jej niepowtarzalna aura. Z Kilimandżaro związana jest między innymi legenda o królu Etiopii Meneliku I, który podczas podróży zmarł na szczycie i do tej pory znajduje się tam jego ciało otoczone skarbami. Pierwszymi znanymi zdobywcami szczytu byli natomiast Hans Mayer i Ludwig Purtscheller, którzy pojawili się na wierzchołku w roku 1889. Na współczesnych zdobywców na Kilimandżaro czeka kilka stref przyrodniczych oraz trudna wspinaczka, która dla wielu jest głównym celem pobytu w Tanzanii. Przyjęło się jednak, że nawet średnio doświadczeni miłośnicy gór powinni bez problemu  zdobyć szczyt, niemniej jest to dosyć długa i wymagająca wędrówka.

Park Narodowy Saanane – interesujący cel wycieczek wyruszających z Mwanzy. Park narodowy znajdujący się na niewielkiej wysepce został założony w roku 1960 i miał służyć jako przystanek dla migrujących zwierząt. Obecnie żyje tam mnóstwo ptaków, a wyprawa łodzią obfituje w piękne widoki.

Obszar Ngorongoro – punktem centralnym Obszaru Chronionego Ngorongoro jest ogromny krater wulkanu o tej samej nazwie, będący jednocześnie największą tego typu kalderą wulkaniczną na świecie. Dno tego niezwykłego miejsca pokryte jest bujną zielenią i stanowi ostoję dla dzikich zwierząt. Wulkaniczny masyw zawiera w sobie kilka szczytów o wysokości przekraczającej 3 tys. m n.p.m. W okolicy całego obszaru można podziwiać niezwykła krajobrazy, a widok na dno krateru należy do jednego z najpiękniejszych na świecie, tym bardziej że na przestrzeni 260 km? można podziwiać mnóstwo gatunków ogromnych ssaków, między innymi gnu, zebry i bawoły. Przy okazji zwiedzania Ngorongoro warto także pokusić się o zobaczenie innych niezwykłych miejsc, takich jak wąwóz Olduvai czy kratery Empakaai i Olmoti.

Jezioro Duluti – turystyczny skarb Aruszy położony na przedsionku parku narodowego o tej samej nazwie. Choć jest to niewielki akwen, w okolicy znajdują się przyjemne miejsca noclegowe w postaci lodge’y. Okolica jeziora jest rajem dla miłośników dzikiego ptactwa, niemniej główną atrakcją są wspaniałe widoki na góry Meru i Kilimandżaro. Okolica objęta jest rezerwatem przyrody, poprzecinanym licznymi szlakami dogodnymi do uprawiania turystyki pieszej.

Wioska Ng’iresi – na zboczach góry Meru znajduje się niewielka wioska, do której chętnie zaglądają turyści pragnący poznać zwyczaje Masajów. Oprócz wizyty w tradycyjnym gospodarstwie można wybrać się na wycieczkę przyrodniczą szlakami prowadzącymi wśród rwących potoków na wzgórze Kivesi.

Monduli Juu – niewielka osada oferująca turystom typowy koloryt afrykańskiej dziczy. Zaglądają tam przeważnie miłośnicy przyrody, niemniej lokalne biura turystyczne organizują kilkudniowe wycieczki, na których można podziwiać nie tylko wspaniałe góry Kilimandżaro i Meru, ale także żyjące na wolności małpy, słonie i antylopy.

Park Narodowy Tarangire – jest to obszar rzadziej odwiedzany przez turystów, niemniej dzięki temu jeszcze bardziej dziewiczy. Tarangire najlepiej zwiedzić na safari, gdy zostaje się w Tanzanii dłużej niż tydzień. Jedną z atrakcji parku są malowidła skalne na tzw. Skarpie Masajów wpisane na listę UNESCO, popularnością cieszą się wycieczki nad jezioro Burungi, a wizyta kulturoznawcza w którejś z wiosek zawsze przynosi ciekawe doświadczenia. Stałym elementem krajobrazu są zawsze wielkie migracje dzikich zwierząt, które jako przyrodnicze spektakle przyciągają miłośników piękna Afryki. Safari w Tarangire nie pomija także rejsu po rzece o tej samej nazwie czy też pełnego przygód noclegu w turystycznych lodge’ach. Na obserwacji żyraf, słoni, antylop i zebr można spędzić mnóstwo pasjonujących godzin, więc podczas wizyty w regionie Serengeti warto Tarangire ująć w planach.

Park Narodowy Arusza – jeden z najlepiej dostępnych w Tanzanii parków narodowych jest niezwykłym obszarem obejmującym górskie lasy deszczowe, wilgotne sawanny i malownicze wrzosowiska. Na turystów odwiedzających ten zakątek regionu Serengeti czekają tam rozmaite gatunki ptaków i dzikich zwierząt żyjących na wolności. Najchętniej pojawiają się tam entuzjaści wspinaczki górskiej, celem których jest zdobycie dominującej nad Aruszą góry Meru. Park ma także do zaoferowania piękne jeziora, wygasły krater wulkaniczny oraz widoki na majestatyczną górę Kilimandżaro. Popularnością wśród miłośników aktywnego spędzania wolnego czasu cieszą się także spływy pontonowe i kajakowe organizowane przez lokalne agencje turystyczne. Ze zboczy krateru Ngurdoto zawsze można podziwiać stada bawołów afrykańskich, a przez lornetkę dostrzec dziesiątki innych gatunków egzotycznych zwierząt. Dogodnym miejscem na podglądanie życia flamingów, pelikanów czy nawet hipopotamów i żyraf jest okolica jeziora Momella.

Arusza – stolica regionu Serengeti jest tętniąca życiem miastem, będącym dla wielu podróżników celem wymarzonego safari i przystankiem noclegowym. Uchodzi za najbardziej dogodny punkt do zwiedzania parku narodowego, usytuowany u podnóża południowych zboczy majestatycznej góry Meru. Jest to czwarte co do wielkości miasto kraju zamieszkałe przez blisko 400 tys. ludzi. Chociaż wszystko w mieście wydaje się skupione wokół przemysłu safari, można tam znaleźć kilka ciekawych pod względem turystycznym miejsc. Znajduje się tam sporo modnych barów, restauracji i kawiarni, niemniej w bocznych uliczkach dominuje koloryt typowego afrykańskiego miasta i mieszkańcy mające zawsze coś do sprzedania. Przy bliższym poznaniu Arusza może wydać się ciekawa i inspirująca do spacerów, tym bardziej że wokoło miasta można zwiedzić kilka interesujących miejsc. Początki stolicy regionu sięgają XVII wieku, kiedy kolonizatorzy zaczęli uprawiać żyzne ziemie u podnóża góry Meru. Zaczęły pojawiać się afrykańskie karawany z niewolnikami, dzięki czemu mieszkańcy mogli utrzymywać się z handlu. W XIX stuleciu tereny te nękały konflikty gównie plemienne, przynajmniej do czasu, gdy pojawili się pierwsi misjonarze i armie kolonialne z Europy. Kluczowe w historii miasta było wybudowanie fortu Boma, a także wzniesienie sklepów arabskich i indyjskich. Arusza odegrała istotną rolę podczas I wojny światowej jako centrum handlowe i administracyjne. W 1929 roku ruszyła linia kolejowa, natomiast o najważniejszym momencie rozwoju zdecydowało dogodne położenie związane z wyprawami safari. Centrum miasta jest stosunkowo bogatą dzielnicą, gdzie główne ulice usiane są hotelami i restauracjami, szczególnie Goliondoi Road, Sekoine Road oraz Makongoro Road. Z roku na rok przybywa barów i nocnych klubów, więc jeśli ktoś lubi taką formą rozrywki nie będzie zawiedziony. Turyści, którzy zatrzymali się w mieście na dłużej, mogą zwiedzić Muzeum Historii Naturalnej z prehistorycznymi szczątkami zwierząt, udać się do Declaration Museum poświęconego rozwojowi dwudziestowiecznej Tanzanii czy kupić bilet do Muzeum Tanzanitu prezentującego historię odkrycia i wydobywania błękitnego kamienia szlachetnego. Z pewnością warto pokręcić się po lokalnych bazarach w poszukiwaniu znanego w Tanzanii malarstwa Tingatinga czy rozglądnąć się w niewielkich sklepikach za rzeźbami Mokonde. Ogólnie dla turystów Arusza uchodzi za miasto przesiadkowe do dalszej podróży lub za punkt wypadowy do zwiedzania parku Serengeti. Chociaż można tam znaleźć podstawową bazę noclegową, większość podróżników decyduje się na noclegi w okolicznych lodge’ach.

Park Narodowy Gombe Stream – chociaż pod względem powierzchni jest to najmniejszy park Tanzanii, oferuje turystom liczne atrakcje, nie tylko krajobrazowe. Do parku można dotrzeć komunikacją z pobliskiej Kigomy lub łodzią podziwiając przy okazji urocze zakątki Jeziora Tanganika. Turystów w Gombe Stream zachwyca przede wszystkim urozmaicona rzeźba terenu, bujna roślinność oraz doliny wydrążone nurtem wartkich rzek. Głównym powodem wizyty w parku są jednak szympansy, których populacja fascynowała badaczy już w latach sześćdziesiątych XX wieku. Zwierzęta żyją na wolności, a na bliskie poznanie małpich obyczajów pozwalają trekingi z wykwalifikowanym przewodnikiem. Ponadto Gombe Stream jest także domem dla 200 gatunków ptaków, hipopotamów i lampartów, których fotografowanie z bezpiecznej odległości jest zawsze cennym doświadczeniem. Na terenie parku nie ma problemu ze znalezieniem noclegu na campingu i w lodgach.

Park Narodowy Katavi – trzeci co do wielkości park narodowy Tanzanii nie jest być może tak popularny jak Serengeti, niemniej oferuje zwiedzającym faliste dna dolin, otwarte sawanny, lasy galeriowe i bogatą roślinność mokradeł. Największą atrakcją jest jednak rzeka Katuma, która z nasileniem pory deszczowej staje się domem dla bawołów, żyraf, antylop, hipopotamów czy zebr. Obserwacja tych zwierząt jest zawsze pasjonująca przygodą, a pamiątka w postaci fotografii na długo będzie przypominała pobyt w afrykańskim buszu.

Park Narodowy Mahale Mountains – park słynący z dużej populacji szympansów jest dobrym celem fotograficznego safari i tam warto się udać podczas zwiedzania regionu Jeziora Tanganika. Innymi naturalnymi mieszkańcami widywanymi wśród różnorodnych krajobrazów są hipopotamy, krokodyle, lwy i lamparty, których uwiecznienie na zdjęciu jest zawsze cenną pamiątką z wycieczki do Tanzanii. Do parku najwygodniej dostać się z Kigomy. Po safari zawsze można wypocząć na piaszczystej plaży Jeziora Tanganika i oddać się obserwacji gór sięgających wysokości ponad 2 tys m n.p.m., w tym będącego celem wypraw trekingowych szczytu Nkungwe.

Park Narodowy Ruaha – jeden z najcenniejszych terenów dzikiej przyrody Tanzanii zajmuje powierzchnię ponad 20 tys km², stanowiąc tym samym potężny ekosystem. W zależności od pory roku każdy turysta znajdzie tam interesujące go atrakcje polegające głównie na obserwacji ptaków i migrujących sezonowo dużych ssaków. Poszczególne miesiące gwarantują także różnorodność kolorystyczną roślin, a unikalny krajobraz afrykańskich bezdroży jest zawsze idealnym tłem fotograficznym. Aparat warto wziąć także na safari, ponieważ „ustrzelić” obiektywem można chociażby lwy łączące się w duże stada, gepardy, lamparty, hieny czy szakale, chociaż poza drapieżnikami pojawiają się również bawoły, słonie, żyrafy, antylopy, zebry i gazele. Do parku najlepiej dotrzeć z miasta Iringa.

Jezioro Tanganika - wyróżnia się spośród wszystkich jezior globu kilkoma cechami. Jest to najdłuższy słodkowodny akwen na ziemi oraz drugie po Bajkale pod względem głębokości jezioro świata, którego lustro wody znajduje się na wysokości 772 m n.p.m. Pod względem geograficznym Tanganika obmywa brzegi Tanzanii (około 50% powierzchni jeziora należy do tego kraju), Burundi, Demokratycznej Republiki Konga oraz Zambii i wchodzi w skład jednego z Wielkich Jezior Afrykańskich. Region Tanganika znajduje się w Wielkim Rowie Zachodnim i stanowi gigantyczną rozpadlinę powstałą na skutek ruchów tektonicznych. Jezioro otoczone jest wysokimi górami, jego szerokość waha się od 20 do 80 km, a temperatura wody przy powierzchni utrzymuje się w temperaturze 24-29°C. Dla turystów odwiedzających ten region prawdziwą przygodą jest rejs statkiem po jeziorze, podczas którego można podziwiać mnóstwo unikalnych gatunków zwierząt. Największym ośrodkiem administracyjnym jest Kigoma i z tego właśnie miejsca wypływają statki na wielodniowe rejsy po jeziorze. Do miasta można dotrzeć stosunkowo łatwo za sprawą połączeń lotniczych z Dar es Salaam. Stolica regionu jest także dogodnym miejscem do zwiedzania wspaniałych parków narodowych Mahale Mountains i Gombe Stream. Nie ma tam problemu ze znalezieniem noclegu, a jeśli już ktoś zapuści się w ten region Tanzanii wolny czas oprócz uczestniczenia w rejsie po jeziorze, spędza na nurkowaniu, żeglarstwie, trekingach i wędrówkach z przewodnikiem.

Najczęściej Zadawane Pytania

Kiedy najlepiej wybrać się do Tanzanii?
Tanzania jest kierunkiem całorocznym, niemniej najwięcej turystów pojawia się tam w okresie, gdy na półkuli północnej trwa zima, czyli styczeń i luty. Najbardziej zielony krajobraz można spotkać od listopada do kwietnia i wtedy panują najlepsze warunki do oglądania dzikich zwierząt. Najprzyjemniejszymi okresem na plażowanie są miesiące od czerwca do września. Temperatura wody natomiast nie spada poniżej 25 stopni, także kąpieli w oceanie można zażywać praktycznie przez cały rok. Najbardziej deszczowymi miesiącami są marzec i kwiecień, z kolei najlepsze warunki do wspinaczki górskiej trwają od grudnia do lutego oraz od sierpnia do września.

Jaka waluta obowiązuje w Tanzanii?
Jednostką monetarną w Tanzanii jest szyling tanzański (TZS).

Jaki czas obowiązuje w Tanzanii?
W Tanzanii do czasu polskiego dodajemy 2 godziny.

Jak poruszać się po Tanzanii?

Najpopularniejszym sposobem przemieszczania się w Tanzanii są wynajęte samochody oraz uczestniczenie w jeep safari. Nie brakuje firm organizujących takie wycieczki wraz z kierowcą znającym lokalne obyczaje i gatunki zwierząt. Pomiędzy największymi miastami kurują dalekobieżne autobusy, a mniejsi przewoźnicy organizują wybrane transfery.

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

Główną rolę komunikacyjną odgrywa lotnisko Kilimanjaro, a także szybkie połączenia autobusowe z Dar es Saalam. Bez problemu można dostać się do stolicy Kenii Nairobi. Dla turystów ważnym środkiem komunikacji są minibusy zwane „dala-dala”, a także taksówki których w Aruszy nie brakuje.

Jakie pamiątki kupić w Tanzanii?
Z Tanzanii można przywieźć wiele ciekawych pamiątek. Wśród najchętniej kupowanych przez turystów są rzeźby ludu Makonde, obrazy Tingatinga, drewniane łyżki, olejki aromatyczne, instrumenty muzyczne oraz drobiazgi z malachitu. Warto pamiętać o zwyczaju targowania się na straganach, szczególnie jeśli chodzi o kolorowe szaty „vitenge” noszone przez większość kobiet w Tanzanii.

Jakie są ograniczenia celne w Tanzanii?
Nie ma ograniczeń co do wwozu waluty ani wymogu jej deklarowania przy wjeździe. Nie trzeba też okazywać kwitów wymiany przy wyjeździe z kraju. Nie wolno wwozić ani wywozić waluty tanzańskiej. Na przywożenie i wywożenie broni myśliwskiej oraz trofeów myśliwskich wymagane są specjalne zezwolenia. Zabroniony jest wywóz muszli, korali, kości słoniowej, skór dzikich zwierząt.

Jakie dokumenty są potrzebne w razie konieczności skorzystania ze służby zdrowia w Tanzanii?
Zagraniczne ubezpieczenia zdrowotne ani polisy komunikacyjne nie są honorowane. Szpitale wymagają pokrycia kosztów przez pacjenta lub jego rodzinę. Wykupienie polisy jest jednak zalecane w celu późniejszego dochodzenia zwrotu wydatków za leczenie, ewentualną opiekę lekarską w podróży do kraju itp. Zalecane jest również rozważenie wykupienia ubezpieczenia zapewniającego skuteczny profesjonalny lotniczy transport medyczny, który w sytuacji braku opieki medycznej w wielu przypadkach może uratować zdrowie i życie.

Ze względu na inną florę bakteryjną należy starannie wybierać restauracje lub jadać w hotelach, przestrzegać podstawowych zasad higieny niezbędnych w krajach tropikalnych oraz zwracać uwagę na warunki w jakich przygotowuje się i przechowuje jedzenie. Turyści powinni pić wyłącznie wodę butelkowaną, gdyż woda z kranu nie jest zdatna do picia.

Ważne informacje MSZ

Turystyczną wizę tanzańską można otrzymać na lotnisku. Jej koszt to 50 USD. Wiza upoważnia do przebywania na terenie Tanzanii i Zanzibaru maksymalnie do 3 miesięcy. Wizę pobytową można uzyskać w przedstawicielstwach dyplomatyczno-konsularnych Tanzanii (Polska podlega kompetencji terytorialnej Ambasady Tanzanii w Berlinie), a także w na głównych przejściach granicznych (w tym na lotniskach w Dar es Salaam i Kilimandżaro). Oprócz wniosku wizowego należy dołączyć dwa zdjęcia paszportowe oraz okazać bilet powrotny. Paszport musi być ważny co najmniej 6 miesięcy od chwili planowanego zakończenia pobytu w Tanzanii. Dowód wniesienia opłaty wizowej należy zachować do kontroli. Podróżujący liniami lotniczymi przy przejeździe tranzytem nie muszą mieć wizy, o ile nie zamierzają opuszczać sali tranzytowej i mają dokumenty wymagane przy wjeździe do tego kraju. Tanzania jest krajem związkowym, obejmującym część kontynentalną, czyli dawną Tanganikę (w tym wyspę Mafia), oraz autonomiczny Zanzibar (wyspy Pemba i Unguja). Wiza jest ważna na całym terytorium państwa. Cudzoziemców obowiązuje jednak lokalna kontrola paszportowa (bez opłat wizowych) i celna przy wjeździe i przy opuszczaniu wysp Zanzibaru.

Szczegółowe i aktualne informacje można znaleźć na stronie MSZ: www.msz.gov.pl

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Dar es Salaam
Tanzania, Dar es Salaam, 15 Mtwara Road, Oysterbay, P.O.Box 249, Dar-es-Salaam, Tanzania
Tel.: +255 222 600 895 Tel.: +255 746 729 945 Tel.: +255 744 180 828 Tel. dyżurny: +255 766 079 362
daressalaam.amb.sekretariat@msz.gov.pl

Jezioro Rukwa

Jezioro Tanganika

Jezioro Wiktorii

Płaskowyż Makonde

Pwani

Serengeti

Step Masajów

Tanzania Centralna

Wyspa Mafia

Wyspa Pemba

Zanzibar

Tanzania: Dodoma , Jezioro Rukwa , Jezioro Tanganika , Jezioro Wiktorii , Płaskowyż Makonde , Pwani , Serengeti , Step Masajów , Tanzania Centralna , Wyspa Mafia , Wyspa Pemba , Zanzibar

Wybierz region Dodoma , Jezioro Rukwa , Jezioro Tanganika , Jezioro Wiktorii , Płaskowyż Makonde , Pwani , Serengeti , Step Masajów , Tanzania Centralna , Wyspa Mafia , Wyspa Pemba , Zanzibar