Wakacje cały rok

Kraj Malediwy

Stolica: Male
Waluta: rupia malediwska (MVR), 1 MVR = 100 laari
Wiza: wiza nie jest wymagana
Język: malediwski (dhivehi)
Napięcie: 230 V
Powierzchnia: 300 km²
Ludność: 396 300 tys.

Addu Atol

Wyjątkowy atol z błękitnymi lagunami, miłą obsługą i luksusowymi kurortami.

Informacje ogólne

Magiczne słowo Malediwy przywołuje na myśl odległy raj składający się z tysiąca wysp i atoli rozrzuconych po błękitnych wodach Oceanu Indyjskiego. W turystycznej fantazji wyczuwa się od razu powiew delikatnego wiatru, żar uzależniającego słońca i smak tropikalnego drinka wypitego pod zieloną palmą na śnieżnobiałej plaży. Romantyczne myśli przenoszą także rozmarzonych podróżników do egzotycznych bungalowów dających schronienie przed promieniami słonecznymi i do świata podwodnych raf koralowych z bajecznymi mieszkańcami zachęcającymi do wielogodzinnego nurkowania. Podczas gdy jedni turyści leżą na hamaku pod zieloną palmą i podziwiają wyjątkowe zachody słońca, inni zmagają się z silnym wiatrem na deskach windsurfingowych wzbijających się ponad wzburzone fale.

Jeżeli ktoś spełni swoje turystyczne marzenia już z okien samolotu będzie mógł podziwiać piaszczyste wysepki układające się w niesamowite kształty i fantazyjne struktury. Rozbujane palmy niemalże zanurzające się w wodzie, pierścień lazurowych lagun otaczających każdą wyspę, plaże mieniące się białą poświatą i zdumiewający, egzotyczny krajobraz, w którym zadomowiły się luksusowe hotele oferujące najwyższą jakość zakwaterowania – w takich właśnie okolicznościach można spędzić wymarzone wczasy, być może te najpiękniejsze w życiu. Ten swoisty „raj na ziemi” jest propozycją dla tych turystów, którzy lubią błogo leniuchować, opalać się i popijać drinki w otoczeniu tropikalnej przyrody, a także uprawiać sporty wodne i nurkować w pobliżu jednych z najpiękniejszych raf koralowych świata, gdzie pływają tysiące egzotycznych zwierząt wodnych.

Malediwy są tropikalnym krajem przecinającym równik, obejmującym blisko 2 tys. wysepek i atoli położonych na podwodnym łańcuchu górskim Oceanu Indyjskiego, na południu Azji, około 700 km od Sri Lanki. Swoim zasięgiem archipelag zajmuje obszar o długości ponad 800 km i szerokości 100 km, znajdujący się pod wpływem wilgotnego klimatu równikowego ze średnią roczną temperaturą powietrza oscylującą w granicach 27°C. Goszczą tam dwie pory roku: deszczowa trwająca od maja do października i uwielbiana przez turystów pora sucha między listopadem a kwietniem, kiedy krystalicznie czysta woda najlepiej nadaje się do nurkowania. Ogólnie Malediwy składają się z 26 naturalnych atoli podzielonych na 21 mniejszych jednostek administracyjnych ze stolicą w Male. Atole dzielą się na grupy: Północną, Centralną i Południową, różniące się pod względem turystycznym i krajobrazowym. Około 200 wysp zamieszkuje ludność pochodząca w większości z subkontynentu indyjskiego i utrzymująca się głównie z turystyki, rybołówstwa, uprawy palmy kokosowej i bananów. Nowoczesne hotele wybudowane z prawdziwym smakiem i przepychem egzotyki idealnie komponują się z dziką przyrodą i naturalnym krajobrazem prawie setki większych i mniejszych wysp, które tworzą najbardziej płaskie i najniżej położone państwo świata.

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

Zainteresowanie wyspami, ze względu na strategiczne położenie, od wieków było bardzo duże, tym bardziej że przebiegał tamtędy ważny szlak wymiany handlowej między cywilizacjami Indusu a Egiptem i Mezopotamią, a w okolicznych wodach wyławiano drogocenne muszle. Około 500 r. p.n.e. przybyli tam pierwsi buddyjscy osadnicy z Cejlonu szerzący nową religię i używający określenia „girlanda wysp”, czyli „maladwipa”. Handel rozwijał się na wyspach do X w., sprowadzając tym samym Marokańczyków i Persów narzucających tubylcom islam. Za początek funkcjonowania kraju uznaje się rok 1153, w którym cejloński władca Koimala pod wpływem muzułmańskiego podróżnika oficjalnie przyjął islam i stał się królem Malediwów, rozpoczynając tym samym rządy kolejnych dynastii. Wraz z XVI-wiecznymi, morskimi podbojami na wyspach pojawili się Portugalczycy i Holendrzy ustanawiający tam sułtanat, natomiast w roku 1796 region przejęli Anglicy rozszerzający wpływy Korony Brytyjskiej. Władca zachował jednak niezależność aż do roku 1932, kiedy zniesiono dziedziczność tronu. Po referendum w roku 1968 z władzy zrezygnował ostatni sułtan, a Malediwy ogłoszono republiką.

Niezwykłe ułożenie wysp w nietypowym kształcie na południowym przedłużeniu Malediwów sprawia, że Addu Atol zwany także Atolem Seenu jest dla turystów wyjątkowym miejscem składającym się z kilkudziesięciu wysepek połączonych drogami i groblami. Rajski region oferuje przede wszystkim doskonałe warunki do wypoczynku, przyjazną i miłą obsługę oraz ujmującą okolicę ze wszystkimi dogodnościami pozwalającymi na komfortowe spędzenie wolnego czasu. Najbardziej znaną jest Wyspa Gan z lotniskiem i luksusowymi kurortami. Błogi wypoczynek na drobnym, białym piasku w otoczeniu szumiących palm i doskonałych terenów do nurkowania jest spełnieniem wakacyjnych marzeń.

Wyspy w porównaniu z pozostałymi w archipelagu są stosunkowo duże, w większości zajęte przez ośrodki wypoczynkowe, na które składają się zarówno luksusowe hotele, jak i położone w buszu i na wodzie kompleksy domków typu bungalow. Zamieszkane wyspy leżą na zachodniej rafie i są to: Feydhoowhich, Maradhoo, Maradho-Feydhoo i Hithadhoo ze stolicą o tej samej nazwie. Turyści mogą wypoczywać w sąsiedztwie błękitnych lagun, poznawać świat wspaniałych raf koralowych i godzinami korzystać z promieni wakacyjnego słońca. Z racji tego, że atol jest drugim pod względem wielkości i gęstości zaludnienia na Malediwach, znajduje się tam prężnie działająca infrastruktura turystyczna z licznymi wypożyczalniami sprzętu do nurkowania i uprawiania sportów wszelkich rodzajów, restauracjami i sklepami. Zachwycający urok atolu podkreśla ogromna laguna osłonięta wyspami od otwartego oceanu, będąca doskonałym schronieniem dla statków i białych rybitw określanych w okolicy mianem „dhondheeni”. Dzięki mostowemu połączeniu poszczególne wyspy najlepiej zwiedza się na rowerze, poznając jednocześnie życie codzienne i obyczaje lokalnych mieszkańców. Oprócz licznych raf koralowych bardzo ciekawym miejscem do nurkowania jest spoczywający na dnie wrak brytyjskiego tankowca British Loyalty.

Kuchnia

Chociaż w większości kompleksów hotelowych serwowana jest kuchnia międzynarodowa, warto dokładnie przestudiować menu w celu poszukiwania unikalnych owoców morza i ryb, na których w jakimś sensie opierają się malediwskie dania. Najpopularniejszym dodatkiem jest ryż, a większość potraw ma ostry i pikantny smak (przede wszystkim curry), będący konsekwencją wymieszania się kulinarnych wpływów kuchni indyjskiej, chińskiej, arabskiej i śródziemnomorskiej. Kalmary, ośmiornice i krewetki najczęściej podawane są w towarzystwie soczystych mango, ananasów i owoców palm kokosowych, a dodatkiem do tuńczyka może być przykładowo cebula, surowe chili czy sok z cytryny. Z tuńczyka przyrządza się także zupę garudhiya, a z wygotowanego wcześniej bulionu można stworzyć rihaakuru.

Hotelowe restauracje serwują najczęściej dania tzw. „długie” składające się z ryb, ziemniaków lub ryżu oraz „krótkie” hedhikaa opierające się na słodyczach i drobnych produktach sprzedawanych przez lokalne sklepy. Niewielki głód można zaspokoić chociażby słodkim kremem jajecznym, kulami z ryb w mące, ciastami francuskimi czy mlekiem z różowym budyniem albo przyprawioną na ostro drożdżówką z rybą. Po daniu głównym warto sięgnąć po betel – orzecha zwiniętego w liść pieprzu.

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

Każde danie gotowane i przyrządzane jest w indywidualny sposób i podawane w najbarwniejszych formach. Na deser jada się przeważnie banany lub inne owoce, a wieczorami przychodzi czas na szklaneczkę rumu w najróżniejszych postaciach.

Obyczaje

Malediwy są miejscem styku wielu kultur, gdyż pierwsi osadnicy zamieszkujący wyspy pochodzili ze Sri Lanki i Indii, a także pojawiali się przybysze z Afryki, Europy i Azji. Mieszkańcy egzotycznego raju są wyznawcami islamu, który na dobre zakorzenił się tam około XII w., aczkolwiek wcześniejszą religią był buddyzm i hinduizm. Dlatego podróżując do tego zakątka świata warto pamiętać o przestrzeganiu muzułmańskich zasad, a także świąt, które dla podróżników z Europy mogą wydać się egzotyczne. Malediwską kulturę ukształtowały masy podróżników przetaczające się na przestrzeni wieków przez malowniczy archipelag i pozostawiające po sobie kosmopolityczne dziedzictwo etniczne. Najliczniejszymi ludami uznawanymi za tubylcze są Syngalezi i Drawidowie.

W wielu miejscach można zapoznać się z wyspiarskim folklorem najczęściej objawiającym się w muzyce zwanej „Bodu Beru” i w tańcu. Muzyka wygrywana jest przeważnie przez roześmianych wyspiarzy na kilku bębnach wykonanych z palmy kokosowej i skóry pochodzącej z płaszczki lub kozy. Pozostałe tańce to Raivaru, Farihi czy Thaara charakteryzujące się wpływami azjatyckimi, bliskowschodnimi i hinduskimi.

Mieszkańcy wysp mówią malediwskim językiem Dhivehi należącym do grupy języków indoeuropejskich, a pismo Thaana odczytują od strony prawej do lewej. W meczetach rozrzuconych po Malediwach można podziwiać wspaniałe dzieła wyszkolonych kaligrafów, podobnie jak unikalne rzeźby wykonane z koralowców. Przed wejściem do takich świątyń zgodnie ze zwyczajem należy zdjąć obuwie i założyć przyzwoity strój, natomiast w miejscach modlitw przesadnie nie eksponować swojej obecności. W miejscach publicznych również zaleca się przestrzeganie odpowiednich zasad zachowania i ubioru. Warto także pamiętać, że opalanie toples na wszystkich wyspach jest powszechnie zakazane.

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

Jednym z najważniejszych świąt jest Ramadan przypadający w 9 miesiącu kalendarza, kiedy muzułmanie poszczą przez 30 dni i godziny pracy są inne niż w pozostałych. Koniec Ramadanu przypada na dzień Kuba Eid, gdy ludzie gromadzą się w meczetach i przygotowują świąteczne potrawy. Ważnym świętem jest także Eid-ul Al’h’aa, kiedy w ciągu kilku dni odwiedza się krewnych oraz Urodziny Proroka przypadające na dzień Rabi’al-Awwal. Mieszkańcy Malediwów przywiązują również dużą wagę do świąt narodowych takich jak Dzień Niepodległości przypadający na 26 lipca, Dzień Republiki – 11 listopada i Dzień Narodowy obchodzony w pierwszy dzień trzeciego miesiąca muzułmańskiego kalendarza, kiedy upamiętnia się zwycięstwo nad Portugalczykami z XVI stulecia. Obchody świąt najbardziej można odczuć w Male, kiedy większość sklepów jest zamknięta.

Według zasad panujących na Malediwach, nie można tam wwozić alkoholu, a drinki i piwo pija się przeważnie w specjalnie wydzielonych strefach turystycznych. W luksusowych lokalach napiwek przeważnie wliczony jest w cenę dania, z kolei w przypadku obsługi hotelowej powinno zostawiać się napiwki za dzień lub nawet tydzień pobytu. Napiwki zostawia się także kelnerom, kierowcom i przewoźnikom, przeważnie jest to10-15%.

Aktywny wypoczynek

Region oferuje turystom mnóstwo ciekawych form aktywnego spędzania wolnego czasu. Jeżeli ktoś nie chce ruszać się z ośrodka hotelowego może z powodzeniem zagrać w koszykówkę, tenisa, badmintona, siatkówkę, skorzystać z siłowni, sauny i jacuzzi. Dostępne są także wypożyczalnie rowerów i mini pola do golfa „putting green”. Wyszaleć można się natomiast na nartach wodnych, skuterach, spadochronach i bananach ciągniętych za motorówką, by znaleźć później chwilę relaksu w centrum wellness&spa. Poszczególne letniska proponują swoim gościom także zajęcia jogi, relaksacji, szkołę gotowania czy gry i zabawy dla najmłodszych.

Główną atrakcją pobytu na Malediwach jest jednak nurkowanie. Centra sportów wodnych oferują zwiedzanie podwodnego świata okolicznych wysp zarówno dla doświadczonych nurków, jak i amatorów snorkelingu. Najbardziej znane miejsca, do których organizowane są wyprawy to: Orimas Thilla z podwodnymi jaskiniami, nawisami skalnymi, kanionami i bajecznymi rafami koralowymi, Fieh Head i Maayafaushi Thilla, gdzie spotkać można białe i szare rekiny, Manta Reef z pojawiającymi się tam mantami, Kudahrah Thilla, gdzie zaglądają różnokolorowe rybki z otwartego oceanu, Zatoka Hanifaru odwiedzana przez delfiny czy Fesdu Top – miejsce najlepiej nadające się dla początkujących nurków. Najlepsze tereny nurkowe znajdują się w przesmykach między atolami – łodzie nurkowe nie są kotwiczone i dryfują razem z nurkami.

Wycieczki Fakultatywne

Rejs na wyspy – niektóre biura turystyczne oprócz zwykłych rejsów krajoznawczych organizują także wycieczki statkami ze szklanym dnem, podczas których można obserwować podwodne życie w sąsiedztwie wielobarwnych raf koralowych, wizyty na wyspach z tradycyjnymi wioskami, gdzie mieszkańcy kultywują wyspiarskie tradycje oraz całodobowe, dalekomorskie wyprawy na wielką rybę. Po tak emocjonującym rejsie można spokojnie podziwiać romantyczne zachody słońca z jednoczesnym sączeniem soku z mango lub szklaneczki czegoś mocniejszego. Każdy rejs bądź na własną rękę, bądź zorganizowany przez lokalną agencję obfituje w częste kąpiele w ustronnych miejscach, wypoczynek na bezludnych wyspach w otoczeniu palm, bujnej roślinności i aksamitnego piasku, połowy ryb oraz nurkowanie w najpiękniejszych akwenach. Warto jednak pamiętać, że poruszanie się po archipelagu jest ograniczone i żeby dostać się w niektóre regiony trzeba uzyskać stosowne pozwolenie.

Najczęściej Zadawane Pytania

Kiedy najlepiej wybrać się na Malediwy?
Z racji położenia geograficznego na Malediwach panuje klimat równikowy wilgotny obfitujący w opady deszczu szczególnie między majem a sierpniem, kiedy wieje monsun południowo-zachodni. Najlepiej wybrać się tam między styczniem a kwietniem kiedy pogoda najbardziej sprzyja błogiemu wypoczynkowi i uprawianiu sportów wodnych (termometry wskazują przeważnie około 30°C, a temperatura wody utrzymuje się w granicach 27°). Generalnie pogoda na Malediwach nie ulega poważniejszym zmianom, więc bez przeszkód można tam latać również w pozostałych miesiącach, kiedy ruch turystyczny jest znacznie mniejszy niż chociażby w okresie noworocznym.

Jaka waluta obowiązuje na Malediwach i jakie są orientacyjne ceny?
Jednostką monetarną na Malediwach jest rupia malediwska (MVR), 1 MVR = 100 laari, aczkolwiek w większości kompleksów hotelowych akceptowane są dolary amerykańskie i euro. Ze względu na egzotyczny charakter regionu turystycznego, ceny są wyższe niż w Europie.

Gdzie i jakie pamiątki kupić na Malediwach?
Sklepy z drobnymi pamiątkami znajdują się w prawie każdym kompleksie hotelowym. Z pewnością warto kupić egzotyczne, ręcznie wyrabiane tkaniny lub całe stroje, ceramikę oraz unikalną biżuterię. Doskonałą pamiątką może być także replika miniaturowej łodzi lub mata wykonana z lokalnych roślin. Koniecznie trzeba pamiętać, że zabronione jest wywożenie stamtąd wyrobów z czerwonego i czarnego koralu, muszli, żółwich skorup i tym podobnych przedmiotów pochodzenia zwierzęcego.

Jaki czas obowiązuje na Malediwach?
Latem do czasu polskiego dodajemy 3, a zimą 4 godziny.

Jak poruszać się po Malediwach?
Poruszanie się po Malediwach opiera się głównie na transporcie morskim. Między poszczególnymi wyspami regularnie kursują specjalne łodzie, statki, helikoptery, hydroplany i samoloty. Na całym archipelagu jest niewiele dróg i obowiązuje ruch lewostronny. Praktycznie poza stolicą Male nie ma ruchu kołowego. Wyspy są na tyle małe, że najlepiej jest poruszać się rowerem, pieszo lub wynajętą łodzią czy skuterem wodnym. Jeżeli ktoś chce na własną rękę zwiedzić poszczególne atole, powinien zainteresować się stosownym zezwoleniem.

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

Jakie plaże są na Malediwach?
Plaże na Malediwach to raj na ziemi, dla którego większość turystów jest w stanie wydać niebotyczne kwoty. Nie trudno znaleźć tam idealną plażę, na której można opalać się i zażywać kąpieli słonecznych w zupełnym odosobnieniu, gdyż liczba ludzi mogących przebywać na poszczególnych wyspach jest limitowana i surowo przestrzegana. Plaże są piękne, otoczone bujną roślinnością i palmami dającymi schronienie przed promieniami słonecznymi. Niemal każdy ośrodek wypoczynkowy położony jest nad samym oceanem, przy plaży mieniącej się śnieżnobiałym, oślepiającym piaskiem, który w zestawieniu z turkusową wodą gwarantuje idealny wypoczynek. Większość plaż znajduje się w pobliżu ekscytujących raf koralowych i zachęca do uprawiania sportów wodnych. Przy większości ośrodków działają dobrze zaopatrzone wypożyczalnie sprzętów sportowo-rekreacyjnych. Plaże najczęściej pojawiające się w folderach reklamujących Malediwy to: Mirihi, Fun, Bandos, Kanuhura, Valigandu, Nika i Nalaguraidhoo.

Przy hotelach wyższej kategorii lub w wybranych kurortach plaża jest usypywana sztucznie lub znacznie różni się od typowych plaż miejskich, dlatego wybierając kurort i hotel warto upewnić się do jakiej plaży będziemy mieć dostęp. Ważne jest również, by w danym biurze turystycznym sprawdzić położenie kwatery w stosunku do plaży (w zależności czy będzie to hotel, czy bungalow) i upewnić się jak jest z dostępem do wybrzeża.

Jakie są ograniczenia celne na Malediwach?
Malediwy są krajem muzułmańskim, dlatego nie można tam wwozić alkoholu, wieprzowiny oraz materiałów uznanych za naruszające zasady islamu (również przedmiotów innych kultów religijnych). Zabronione jest także wwożenie materiałów wybuchowych, pornografii i broni. Surowo zabronione jest wywożenie koralowców, muszli, skorup żółwi i innych przedmiotów pochodzenia zwierzęcego. Bez płacenia cła można wywieźć 250 papierosów, 50 cygar lub 250 g tytoniu oraz rzeczy traktowane zwyczajowo jako upominki o wartości do obowiązującej stawki.

Jakie dokumenty są potrzebne w razie konieczności skorzystania ze służby zdrowia na Malediwach?
Podróżując na Malediwy dobrze jest ubezpieczyć się od kosztów leczenia i wykupić międzynarodowe ubezpieczenie zdrowotne. Podstawowe usługi zdrowotne (punkty udzielające pierwszej pomocy znajdują się prawie we wszystkich ośrodkach wypoczynkowych) są na dobrym poziomie, ale należy pamiętać, że na wyspach nie ma zbyt wielu szpitali, a skomplikowane zabiegi przeprowadza się najbliżej na Sri Lance. Międzynarodowe świadectwo szczepień nie jest wymagane, ale przed wyjazdem warto zapoznać się z niebezpieczeństwem zarażenia tropikalnymi chorobami. Poszczególne zalecenia sanitarne pozwalające uniknąć zachorowania na różne choroby dostępne są na stronie internetowej Państwowej Inspekcji Sanitarnej: www.pis.gov.pl

Ze względu na inną florę bakteryjną należy starannie wybierać restauracje lub jadać w hotelach, przestrzegać podstawowych zasad higieny niezbędnych w krajach tropikalnych oraz zwracać uwagę na warunki w jakich przygotowuje się i przechowuje jedzenie. Turyści powinni pić wyłącznie wodę butelkowaną, gdyż woda z kranu nie jest zdatna do picia.

Ważne informacje MSZ

Dokumentem uprawniającym do wjazdu i wyjazdu z terenu Malediwów jest paszport, bilet powrotny oraz potwierdzona rezerwacja hotelowa. Wiza nie jest wymagana – na lotnisku otrzymuje się stempel zezwalający na wjazd i pobyt do 30 dni. Nie ma obowiązku meldunkowego, a za przedłużenie wizyty należy zapłacić obowiązującą stawkę.

Szczegółowe i aktualne informacje można znaleźć na stronie MSZ: www.msz.gov.pl

Najbliższe polskie placówki dyplomatyczne:

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Indii
Indie, New Delhi, 50-M Shantipath, Chanakyapuri, 110 021
Tel.: +91 11 41496900 Tel. dyżurny: +91 11 41496955 Faks: +91 11 26871914
newdelhi.polemb.info@msz.gov.pl
www.newdelhi.polemb.net

Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Colombo
Sri Lanka, Colombo, Phoenix Ventures Ltd., 2nd Floor, 409 Galle Road, Colombo 3
Tel.: +94 11 2565612 Faks: +94 11 4727060
CheryID@brandix.com

Ari Atol

Baa Atol

Haa Alif Atol

Lhaviyani Atol

Male Atol

Nilandhe Atol

Raa Atol

Rasdhoo Atol

Malediwy: Addu Atol , Ari Atol , Baa Atol , Haa Alif Atol , Lhaviyani Atol , Male Atol , Nilandhe Atol , Raa Atol , Rasdhoo Atol

Wybierz region Addu Atol , Ari Atol , Baa Atol , Haa Alif Atol , Lhaviyani Atol , Male Atol , Nilandhe Atol , Raa Atol , Rasdhoo Atol