Wakacje cały rok

Kraj Austria

Stolica: Wiedeń
Waluta: euro (EUR), 1 EUR = 100 centów
Wiza: wiza nie jest wymagana
Język: niemiecki
Napięcie: 220 V
Powierzchnia: 83 871 km²
Ludność: 8,3 mln

Dolna Austria

Malownicze miasteczka, zabytkowe zamki i przepiękne Jezioro Nezyderskie.

Informacje ogólne

W krajobraz największego austriackiego regionu, przeciętego na połowę szeroko rozlanymi wodami Dunaju, na stałe wpisały się malownicze miasteczka, zabytkowe klasztory i zamki oraz łagodne wzgórza porośnięte winnicami. Bajkowe lasy kuszą turystów swoimi legendami, a uliczki pięknych miast zachęcają do zwiedzania wspaniałymi sklepami i przytulnymi knajpkami, do których można wstąpić na łyk wybornego wina. Niezapomniany urlop mogą spędzić w tej niezwykłej krainie zarówno miłośnicy białego szaleństwa, jak i turyści poszukujący spokojnego wypoczynku na łonie natury w otoczeniu pięknych widoków. Atrakcji nie zabraknie także dla entuzjastów turystyki pieszej i rowerowej, mających do dyspozycji wiele kilometrów wyznaczonych tras.

Dolna Austria otacza swoimi terenami Wiedeń, z którym związana jest historycznie, kulturowo oraz komunikacyjnie. Region graniczy także z takimi landami jak Styria, Górna Austria i Burgenland oraz Czechami i Słowacją. Na północy regionu położony jest przepiękny Wachau – 40 kilometrowy odcinek Doliny Dunaju rozciągający się między Melk a Krems, natomiast w zajmującym południowo-zachodnią część kraju okręgu Mostviertel wznoszą się przepiękne pasma górskie należące do północnych Alp Wapiennych. Przez narciarzy i snowboardzistów ceniony jest odległy kurort Semmering położony w masywie Schneeberg, w którym nawet weekendowo można uprawiać narciarstwo.

Dolina Dunaju od wieków była ważnym szlakiem komunikacyjnym, z którego korzystało wiele plemion zamieszkujących te ziemie. Znaleźli się wśród nich między innymi Celtowie zasiedlający sąsiednie obszary oraz Rzymianie spławiający rzeką liczne towary i budujący przeznaczone do tego celu porty. Tak powstała Vindobona – poprzedniczka Wiednia, oblegana często przez Awarów, Słowian i w końcu Germanów, którzy na dobre zadomowili się na tych ziemiach. Po epoce Karola Wielkiego nastało panowanie Babenbergów, natomiast po nich władzę przejęli Habsburgowie czyniąc z Wiednia stolicę wielkiego imperium. W tym okresie rozbudowano liczące się w tej części Europy zespoły klasztorne w Melku, Klosterneuburgu i Gottweig, chociaż spustoszenie w kraju zasiały oblężenie Wiednia przez Turków i wojny napoleońskie. Okres rządów cesarza Franciszka Józefa I i Wiosna Ludów to momenty przełomowe nie tylko w całej Austrii, ale też w historii regionu, który rozwinął się w sferze budownictwa. Po upadku monarchii austro-węgierskiej Dolna Austria stała się odrębnym krajem związkowym w stosunku do Wiednia i taki podział pozostał do dziś.

Impulsem do rozwoju stolicy regionu – Sankt Polten – było wprowadzenie w 1860 r. linii kolejowej, a także przeniesienie tam z Wiednia siedziby władz rządowych. Będąc w mieście warto pokusić się o zobaczenie Klangturmu, czyli 80-metrowej wieży ratusza, z której rozpościera się piękny widok na miasto, a można się na nią dostać szklaną windą podziwiając urozmaiconą strukturę budowli. W celu poszukiwania pamiątek warto zajrzeć do pasażu handlowego Landhaus Boulevard znajdującego się w historycznej dzielnicy rządowej, a także zwiedzić imponującą katedrę oraz secesyjne i barokowe budynki na starówce, z których najbardziej wyróżnia się Stohr Hause. Ciekawostką dla miłośników historii może być Instytut Żydów mieszczący się w dawnej, odrestaurowanej synagodze.

Hochkar – w samym sercu Apl Gostlinger położony jest spokojny ośrodek narciarski będący alternatywą dla zatłoczonych i głośnych kurortów narciarskich w innych regionach Austrii. Malownicza miejscowość słynie z kameralnej atmosfery oraz z możliwości jazdy na zróżnicowanych trasach narciarskich o długości kilkudziesięciu  kilometrów. Jest to doskonałe miejsce do nauki jazdy na nartach i snowboardzie, połączone dodatkowo z dziewiczą naturą. Na stokach Annabergu i Lackenhofu wyszaleć mogą się snowboardziści, jest też ogrom tras dla narciarzy biegowych. Po wyczerpujących dniach romantyczne wieczory można spędzić w przytulnych restauracjach i przyjemnych „almach” serwujących lokalne przysmaki kulinarne. DO okolicznych kurortów z doskonałą bazą hotelową i wspaniałymi widokami należą położone w sąsiedztwie Gostling i Lunz am See.

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

Semmering – ośrodek znany jako „czarodziejska góra” położony na pograniczu Dolnej Austrii i Styrii jest doskonałym miejscem na spędzenia urlopu lub weekendowe wypady. Trasy zjazdowe liczą zaledwie kilkanaście kilometrów o różnym stopniu trudności, niemniej nowoczesne wyciągi i bogata infrastruktura turystyczna zapewnia miłośnikom zimowych wakacji komfortowy wypoczynek. Entuzjaści białego szaleństwa mogą jeździć na nartach nawet nocą dzięki dobrze oświetlonym stokom. Popularnością turystów cieszy się także snowpark, korty tenisowe, basen, sauna, curling i możliwość ścigania się na nadmuchanych oponach. Okoliczną atrakcją jest niezwykła XIX-wieczna linia kolejowa z licznymi tunelami wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. „Czarodziejska góra” to nie tylko wymysł władz kurortu, ale także oświetlone trasy z bajecznymi tunelami, przez które przejazd urozmaicają efekty świetlne i dźwiękowe. Podczas szusowania można poznać historię o złym czarowniku Siebensteinie i smoku noszącym imię Ognisty Ząb, która budzi ciekawość nie tylko wśród dzieci. Kulinarnych specjałów i dobrych alkoholi  warto spróbować w stworzonym na tę okoliczność luksusowym, kilkupoziomowym ski-barze.

Baden bei Wien – niecodzienny kurort-uzdrowisko oddalony zaledwie 25 km od Wiednia, pełen parków i terenów wypoczynkowych położonych na stokach Lasku Wiedeńskiego – Wienerwald. Na okolicznych szlakach turystycznych o długości kilkudziesięciu kilometrów można spędzić niezapomniane chwile lub sukcesywnie reperować kondycję w parkach zdrojowych. Atrakcjami przyciągającymi turystów swoim pięknem są ruiny średniowiecznych zamków oraz liczne warownie, a także bogata tradycja uzdrowiska sięgająca swoją historią XV stulecia. Z termalnych źródeł korzystał cesarz Franciszek I, okolicą zachwycał się sam Napoleon Bonaparte, bywali tam również Mozart, Haydn i Beethoven. Z domów zdrojowych, wspaniałego kąpieliska i basenów termalnych można korzystać do dziś.

Wachau – niezwykle malownicza kraina rozciągająca się na 40-kilometrowym odcinku Dunaju uznawana jest za perłę Dolnej Austrii, gdzie rodzą się doskonałe wina, wznoszą legendarne klasztory i zamek owiany legendą o królu Ryszardzie Lwie Serce. W dolinie można wypoczywać aktywnie podczas pieszych lub rowerowych wycieczek oraz krajoznawczych wypraw samochodem. Podziwiać malowniczą okolicę warto także za pośrednictwem wspaniałego rejsu rzecznego, w trakcie którego słucha się dobrej muzyki, poznaje lokalny folklor i próbuje regionalnych smakołyków. Dolina Dunaju przypomina ogród z bujnymi winoroślami, skąd pochodzi cenione wśród koneserów wino Gruner Veltliner. Najważniejsze atrakcje turystyczne w tej okolicy to Melk – zamek przyćmiewający sławą inne opactwa austriackie, imponujący rozmiarami i będący jednocześnie największym kompleksem tego typu w Europie z przepięknymi dziedzińcami, tarasami widokowymi, kościołami i wieloma innymi ciekawostkami oczarowującymi turystów. Drugim miejscem jest Krems und Stein słynące z doskonałych win i przetworów spożywczych, jedno z najpiękniejszych miast Austrii, skąd pochodzi musztarda oczywiście kremska. Atutami miasta wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO są malownicze położenie i zabudowa z siecią przepięknych uliczek, klasztorów i świątyń położonych w zachwycającej scenerii. Cała okolica Wachau obfituje w liczne zamki i klasztory, które można zwiedzać na wiele sposobów. 

Burgenland – ziemia winnic, zamków i bocianich gniazd szczyci się jednym z największych jezior Europy, które jest bardzo chętnie odwiedzane przez turystów szukających wypoczynku w malowniczej okolicy. Z krainy tej pochodzą jedne z najlepszych czerwonych i słodkich austriackich win, melomanów zachwycają wrześniowe festiwale haydnowskie w Eisenstadt, a ciekawe ukształtowanie terenu zadziwia wytrawnych amatorów pieszych wędrówek. 300 słonecznych dni w roku zachęca do wypoczynku nad Jeziorem Nezyderskim, tym bardziej że fani aktywnego spędzania czasu mają przygotowanych setki kilometrów tras rowerowych i ścieżek konnych. Większość nadbrzeżnych wiosek i kurortów oferuje liczne miejsca przeznaczone do kąpieli, wypożyczalnie łodzi, przystanie żaglowe i windsurfingowe oraz wypożyczalnie rowerów. Okolica słynie także z wielu pięknych zabytków, które można zwiedzać w wolnym czasie. „Perłą Jeziora Nezyderskiego” jest przykładowo kurort Podersdorf ze wspaniałą zabudową i sympatycznymi tawernami. Wśród miłośników winnych smaków za miejsca godne odwiedzin uchodzą Rust i Gols, gdzie powstają znakomite wina.

Kuchnia

Tradycyjna austriacka kuchnia jest wyjątkowo zróżnicowana i czerpie jednocześnie z wielu kulinarnych tradycji, gdyż wspaniałe przepisy są przekazywane z pokolenia na pokolenie.

Z różnych zakątków przywędrowały takie specjały jak: czeskie knedle ze śliwkami, węgierski gulasz z papryką, bałkańska ostra papryka duszona czy włoskie dania na bazie makaronu. Wiele kontrowersji związanych z pochodzeniem kręci się wokół znanego na całym świecie sznycla wiedeńskiego – Wienerschnitzel – panierowanego w bułce mięsa cielęcego. Pomysł prawdopodobnie pochodzi z czasów jednego z powstań włoskich, trafił do kucharzy z cesarskiego dworu w wielkiej tajemnicy i od tamtej pory panierka w bułce tartej na cielęcinie, wieprzowinie, kurczaku czy rybie uchodzi za dodatek typowo austriacki.

Austrią targały liczne wojny, w trakcie których nie było co jeść, a na stół cesarski trafiały smakołyki dające się „złapać”. Z tego okresu pochodzi smakowicie przyrządzany tyrolski orzeł z knedlikami, pieczona wiewiórka z sałatką czy jeż w kwaśnym sosie z kluseczkami.

Specjalności austriackiej kuchni, oferowane od Jeziora Bodeńskiego po Jezioro Nezyderskie, zachwycą z pewnością niejednego kosmopolitycznego turystę przybywającego w te strony. Fruhstuck – czyli śniadanie składa się przeważnie z kubka herbaty lub kawy i bułek, do tego masło, dżem i rodzaj jakiegoś pasztetu. Od standardu hotelu zależy ilość i wybór podawanych wędlin, serów, gotowanych jaj, musli i owoców. Lancz zwany Mittagessen uchodzi wśród Austriaków za główny posiłek i właśnie o tej porze serwowane są stałe zestawy, natomiast tzw. Tagesmenu przeznaczone jest na cały dzień. Popołudniowa pora, kiedy jest większy wybór dań to Abendessen, z kolei wieczory określane są mianem kolacji – Nachtmahl. O każdej porze można w razie głodu spałaszować kawał obfitego deseru w postaci austriackiego tortu czy ciasta zwanego Kuchen z solidną porcją bitej śmietany.

Dużą popularności wśród zabieganych Austriaków cieszą się stragany z kiełbaskami – Wurstelstande – serwujące popularne frankfurterki, smażone Bratwurst i Currywurst, mocno przyprawione kiełbasy Debreziner, a także kebaby i pizzę.

Austriackimi specjałami bez których nie można się obejść zwiedzając ten piękny kraj są gulasz grzybowy i duszona kapusta oraz pulardy i wieprzowina w każdej postaci. W rejonach naddunajskich najlepiej rozglądnąć się za świeżymi rybami. Najsmaczniejszy jest usmażony na maśle, przyprawiony sokiem z cytryny pstrąg a la meuniere.

Potrawy, na które warto zwrócić uwagę to:

Eierspeise – gęsta jajecznica podawana na małej patelence,

Eierschwammerl – sałatka z marynowanymi kurkami oraz jajkami na twardo,

Bauernschmaus – wędzona i gotowana szynka, peklowana wieprzowina i nacinane parówki z kiszoną kapustą z kminkiem i kluskami,

Rindsgulasch – ostry gulasz wołowy przejęty z kuchni węgierskiej,

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

Gefullte Kalbsbrust – mostek cielęcy nadziewany farszem z mięsa i jarzyn,

Erdapfelgulasch – sałatka ziemniaczana z parówkami podawana na ciepło,

Heringsalat – sałatka ze śledzi i ziemniaków,

Tafelspitz – płaty soczystej, gotowanej w jarzynach wołowiny, podawanej z sosami: chrzanowo-jabłkowym, tatarskim, pomidorowym oraz z podsmażanymi, tartymi ziemniakami,

Gefullte Paprika – papryka faszerowana ryżem i mieloną wołowiną, polana sosem pomidorowym.

Podróżując po Austrii można natknąć się na liczne kawiarnie – Kaffeehauser. W terenach górskich są to Almhutten – małe, zadbane restauracje, zwane potocznie „almami”, a na obszarach uprawy winorośli Heurigen. W kawiarniach można poczytać prasę, porozmawiać z przyjaciółmi lub też zjeść smaczne śniadanie czy lekki posiłek. Od tych sympatycznych miejsc różnią się za to Konditorei – typowe cukiernie i ciastkarnie, w których pod ladami kryją się smakowite wyroby.

Kultura picia kawy nigdzie nie jest tak adorowana jak w Austrii. Kawiarnie są swoistymi świątyniami kawowymi, w których bardzo miło i przyjemnie można spędzić czas. Wizyty w Kaffehausach uświetniają aromatyczne kawy podawane na różne sposoby.

Stuben to tradycyjne gospody miejskie, których podstawą jest lokalna kuchnia z elegancko podawanym piwem i winem, gdzie przy stołach rozstawianych w cieniu drzew gromadzą się piwosze. Typowe lokale mające zakorzenienie w kulturze niemieckiej zwane są Biergarten i Bierhalle, natomiast do najpopularniejszych marek piwa należą salzburski Stiegl, Mullnerbrau i wysokokaloryczny Weizbier.

Większość dań podawana jest z określonymi napojami. W Arlbergu na przykład można po posiłku dostać mieszankę wódek, wina i odrobiny herbaty. Jeżeli ta porcja nie zwali kogoś z nóg, może z powodzeniem sięgnąć po przypominające włoską grappę mocne, klarowne sznapsy. Do obiadów podaje się także sok ze świeżo wyciśniętych winogron, chociaż nie wszyscy mogą na niego zasłużyć. Praca przy obrabianiu tego owocu w winnicach jest wyjątkowo ciężka, aczkolwiek rezultat w postaci młodego wina – Heurige oraz cierpkiego i częściowo sfermentowanego Sturm jest nad wyraz zachęcający do wysiłku. Nic się w przyrodzie nie marnuje, a w specjalnych winiarniach Heurigen można nawet skosztować winogronowego moszczu nazwanego Mostem. Wina najlepiej smakują w chłodnych piwnicach przesiąkniętych zapachem drewnianych beczek i fermentujących winogron, z romantycznym światłem świec, majaczącym pod kamiennymi sklepieniami.

Sympatycy mocniejszych trunków muszą koniecznie spróbować wódkę ziołową Enzian – znaną w całych Aplach, produkowaną z korzeni goryczki z dodatkiem ziół. W Austrii można spotkać także Rum Inlander – trunek o ciemno złocistym kolorze długo leżakujący w beczkach, który po dodatkowym zaprawieniu ciemnym syropem cukrowym uzyskuje kolor ciemnobrązowy.

W Dolnej Austrii warto trafić na gasthofy – pensjonaty z restauracjami mającymi w swojej ofercie dania domowe i wina z własnych winnic. Z kolei tam, gdzie uprawia się winorośl na większą skalę, koniecznie trzeba pojawić się na Heurigen – degustacjach młodego wina umilonych dodatkowo uroczystą biesiadą i muzyką. W samej kuchni oznaką regionu są produkty rolne, warzywa i owoce, które przywędrowały z krajów ościennych: Czech, Niemiec i Słowacji. Kulinarna okolica Jeziora Nezyderskiego ma natomiast wpływy kuchni węgierskiej, przez co podstawą wielu dań jest fasola, ziemniaki, zioła i papryka. Tawerny położone przy jeziorze serwują wyśmienite sandacze, szczupaki, karpie i sumy, a klimat Niziny Węgierskiej niezwykle sprzyja uprawie winorośli. Z całych kiści powstaje wino zwane Auslese, z wyselekcjonowanych winogron Beerenauslese, natomiast z winogron pokrytych szlachetną pleśnią – Trockenbeerenauslese. Cenionym winem słodkim jest Ruster Ausbruch oraz wino Eiswein z winogron zbieranych dopiero po przymrozkach. Wina powstają głównie z takich szczepów jak Furmint, Gelber i Muskateller oraz odmian Chardonnay, Welschresling i Weissburgunder. Każdy amator wina powinien osobiście spróbować tych wyśmienitych trunków.

Obyczaje

Austriacy to specyficzny naród z ciekawym pochodzeniem narodowościowym. W bogatym historycznie kraju mieszkało wiele różnych grup etnicznych, których obecność na tych ziemiach wpłynęła na obyczaje i kulturę. Należeli do nich Germanie, Madziarzy i Żydzi, pojawiali się także przedstawiciele ludów romańskich, Słowianie i Romowie wzbogacający wielonarodowościową mozaikę.

Ważną kwestią ze względu na bogate dzieje jest poczucie odrębności w poszczególnych landach. Ludzie zamieszkujący różne regiony posługują się odmiennymi dialektami, szczególnie takie zjawisko występuje w regionach gór, które niejednokrotnie utrudniały kontakty między sąsiadami. Najsilniej swoją odrębność manifestują mieszkańcy Tyrolu, ale nie przeszkadza to w ich niezwykłej gościnności i pogodzie ducha.

Austria jest krajem niezwykle tolerancyjnym, w którym dominuje katolicyzm, niemniej do wspaniałych kościołów zaglądają najczęściej turyści podziwiający koncerty, z kolei na prowincji wiara jest w dużej mierze rytualna, a niedzielne spotkania mają głównie charakter towarzyski.

Fundamentem austriackiej kultury jest bez wątpienia obyczajowość dworska i ludowa. Z tej pierwszej wywodzi się nienaganny styl bycia, charakterystyczny dla Austriaków szyk i żelazne zasady postępowania, natomiast z tej drugiej proste zachowanie.

Bardzo często mieszkańcy miast zaczynają swój dzień od porannej kawy i gazety przesiadując ze znajomymi w kawiarniach. Zaglądając do jednej z nich można poczuć, że przypadkowo usiadło się na czyimś miejscu, bo każdy ma tam swój stolik, a kelnerzy bardzo często znają przychodzące na kawę osoby i często z nimi się przyjaźnią. Dzięki temu prasa i kawa tworzy niepowtarzalny klimat austriackich kawiarni, który najbardziej widoczny jest w stolicy kraju.

Na prowincji natomiast wykwintne kawiarnie zastępują przytulne gospody, w których można poplotkować przy piwie. Mieszkańcy gromadzą się najczęściej przy jednym stole zwanym Stammtisch, a zwyczaje te kultywują turyści przebywający w okolicy na wczasach. Przy takich biesiadnych stołach często można usłyszeć Hausmusik – śpiewanie przy tradycyjnych instrumentach, wśród których najbardziej rozpoznawalnym jest Knopfharmonika – odmiana akordeonu, skrzypce oraz kontrabas.

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

Bardzo często można spotkać Austriaków grających w Eisstockschiessen – coś pośredniego między curlingiem i kręglami na lodzie.

Z Austriakami przy wznoszeniu toastu lepiej nie stukać się szkłem, wystarczy po prostu popatrzyć szczerze w oczy, co jest wyrazem przyjaznych intencji. Po większych posiłkach poczęstunek sznapsem jest ze strony gospodarza formą podziękowania za wizytę. Przed posiłkami dobrze jest wnieść toast i życzyć sobie „smacznego” - Guten Appetit.

Mieszkańcy Austrii słyną ze swojej gościnności, która objawia się także w noszeniu tradycyjnych strojów. Kobiety ubierają się w tzw. Tracht lub okolicznościowe suknie Dirndl, natomiast mężczyźni w Lederhosen zwane potocznie „trzeszczącymi spodniami”.

Turyści przebywający na wczasach w Austrii bardzo często mogą uczestniczyć w niezwykłych, karnawałowych balach, które zostały zapoczątkowane już w XVIII w. i do dziś cieszą się dużą popularnością.

W Austrii ciekawe są niektóre święta, których obrzędy można podziwiać na ulicach turystycznych miejscowości. Za typowe zwyczaje adwentowe uchodzą jasełka rozpoczynające się pod koniec grudnia w okresie nocnych marszów czarownic i przebierańców zwanych Scheller, Wamplerer czy Scheman. Na Wielkanoc szuka się koszyczków wypełnionych słodyczami i malowanymi jajkami. Dużą popularnością wśród turystów cieszą się Kalvarienbergmarkt – duże jarmarki wielkanocne, na których można znaleźć wiele interesujących pamiątek. W okresie Adwentu do domów zagląda diabeł z rózgą zwany krampusem, a więc po ulicach biegają przebierańcy z ogromnymi rogami i rózgami.

Świąteczne prezenty, smakołyki można kupić na zapożyczonych od Niemców jarmarkach, towarzyszy im sympatyczna atmosfera zabawy, zapach grzanego wina i przyrządzanych na ruszcie kiełbasek.

Aktywny wypoczynek

W Austrii Dolnej znajduje się kilka doskonale przygotowanych tras narciarskich dostępnych przy liczących się kurortach zimowych takich jak Hochkar i Semmering. Obsługują je sprawnie działające systemy wyciągów i gondoli pozwalające turystom na naprawdę aktywny wypoczynek, a nie tylko czekanie w długich kolejkach. Wiele wyciągów i gondoli prowadzi na szczyty niezwykle malowniczymi trasami, bezpłatne skibusy rozwożą narciarzy i snowboardzistów po narciarskich terenach, a dogodne i przyjazne przemieszczanie się zapewnia doskonale rozwiązany system skipassów. Większość tras zjazdowych dysponuje wszystkimi stopniami trudności, w każdym kurorcie można nauczyć się jeździć na nartach, dla snowboardzistów przygotowano wiele szkółek oraz doskonałe rozwiązania do uprawiania tej dyscypliny w specjalnie wybudowanych snowparkach. Narciarze biegowi mają do dyspozycji wiele kilometrów niezwykle malowniczych tras, nie brakuje też innych form aktywnego wypoczynku związanych z zimą takich jak: śnieżny rafting, saneczkarstwo, hokej i kręgle na lodzie, curling, łyżwiarstwo, można też czynnie spędzać czas na krytych basenach, w saunach czy łaźniach parowych.

Austria Dolna przyciąga ofertą aktywnego spędzania czasu również latem. Turyści lubiący przebywać na świeżym powietrzu mogą wybrać się na piesze wędrówki, jeździć rowerem, latać balonem i na paralotni, niezwykle popularne jest kajakarstwo, jazda konna i wspinaczka. Do żeglarstwa, windsurfingu i nurkowania idealnie nadaje się malownicza okolica Jeziora Nezyderskiego.

Wycieczki Fakultatywne

Wiedeń – wizytówką stolicy kraju są kawiarnie nadające tonu codziennemu życiu, od których najlepiej zacząć zwiedzanie miasta, dzięki nim można poczuć wyjątkowy klimat i zapoznać się z powszechnie obowiązującymi zwyczajami, rozbudzić organizm i zmienić nastawienie do życia. Po filiżance pysznej „Pharisaer” w którymś z „Kaffehausów” warto przespacerować się po Ringu – reprezentacyjnej alei otaczającej Stare Miasto, obudowanej imponującymi gmachami i okolonej rozległymi parkami. Jeden z najwspanialszych i fascynujących bulwarów w Europie, po którym spacer jest wyjątkową przyjemnością, to swoistego rodzaju dokumentacja pokazująca jak ścierała się monumentalna architektura cesarska z modernistyczną architekturą burżuazyjną – zachwycają między innymi takie gmachy jak Urania czy Regierungsgebaude. Przechadzkę po okolicy uświetni obecność w wykwintnym Stadtpark – terenach zielonych ukształtowanych na wzór angielskich parków krajobrazowych; wśród zawiłych alejek i bujnej roślinności można trafić na pomniki wybitnych wiedeńczyków, z tym najsłynniejszym upamiętniającym Johanna Straussa młodszego. Miłośnicy historii powinni zajrzeć do Muzeum Historii Sztuki z obszerną kolekcją habsburskich eksponatów gromadzonych przez stulecia, ciekawe pamiątki historyczne zgromadzone są także w Muzeum Historii Naturalnej. Spacerując po Volksgarten nie da się przejść obojętnie obok Parlamentu nawiązującego swoją architekturą do antycznych świątyń czy pominąć Ratusza z pięknym parkiem okalającym strzelisty gmach. Nieopodal wznosi się majestatyczny, pięknie odnowiony Teatr Dworski – Burgtheater; w tej części miasta swoją monumentalną architekturą zachwycają także Uniwersytet, neogotycki kościół Votivkirche efektownie prezentujący się nocą oraz imponujący gmach Giełdy – Borse, przy którym można spotkać wielu spacerowiczów. Turyści, którzy dotrą do Hofburga – integralnej części Wiednia położonej w obrębie Ringu w południowo-zachodniej części śródmieścia – muszą zarezerwować sobie sporo czasu na zwiedzanie jednej z najpiękniejszych dzielnic Wiednia. Przez mieszaninę budowli z różnych epok przebiega trakt komunikacyjny z poruszającymi się po nim, charakterystycznymi dla Wiednia, dostojnymi dorożkami, którymi można udać się na niezwykle relaksującą i kształcącą wycieczkę po mieście. Hofburg to wiele okazałych budynków, dziedzińców, bram, kaplic i pomników, po których zwiedzeniu można w końcu podziwiać przepiękną fasadę Nowego Zamku z licznymi muzeami tematycznymi w środku, szczególnie polecanymi miłośnikom zabytkowych instrumentów, militariów i etnograficznych kolekcji z całego świata. Przerywnikiem w zwiedzaniu zabytkowego miasta może być spacer po Karntner Strasse – największej shopping-owej alei Wiednia – gwarnej przez cały dzień promenadzie, która jeszcze bardziej ożywa wieczorami gromadząc tłumy spacerowiczów i gapiów podziwiających występy kuglarzy, grajków, śpiewaków i wędrownych artystów. Można w tym miejscu oddać się szałowi zakupów lub smakować sznycla po wiedeńsku w którejś z wytwornych restauracji. Motywy z „Czarodziejskiego fletu”, posągi i gobeliny zdobią wnętrza masywnej Staatsoper – opery wiedeńskiej, po której przechadzka może wywołać w rozmarzonych głowach magię chwil związaną z prestiżowymi balami i wspaniałymi spektaklami muzycznymi rozsławiającymi Wiedeń na całym świecie. W położonym nieopodal kościele Kapucynów ważnym punktem na turystycznej mapie stolicy jest krypta cesarska kryjąca szczątki prawie wszystkich Habsburgów. Centrum śródmieścia wyznacza  obowiązkowy do odwiedzenia Stephansplatz z potężną gotycką katedrą św. Szczepana – symbolem miasta budzącym jednocześnie zachwyt i osłupienie zwiedzających. Spacer po Karlsplatz daje możliwość podziwiania przepięknego kościoła św. Karola Boromeusza i niebywałej architektury, na deser można zostawić sobie Belweder – najpiękniejszy kompleks pałacowo-ogrodowy sławiący Wiedeń na całym świecie oraz Schonbrunn – letnią carską rezydencję, na której zwiedzenie można spokojnie poświęcić cały dzień.

Linz – stolicą ziem położonych wokół Amizy, urocze miasto portowe będące jednocześnie najważniejszym w Austrii ośrodkiem sztuki współczesnej sięgającym swoimi początkami do czasów rzymskich. Turystów nie trzeba przekonywać do spacerowania po starówce, robienia zakupów i spożywania regionalnych specjałów z racji popularności miasta. W starą zabudowę wpleciono nowe budynki, w których zadomowiły się sklepy i kawiarnie tworzące romantyczną i urzekającą atmosferę. W Innenstadt, czyli centralnej strefie można wybawić się do białego rana w świetnych klubach i dyskotekach podziwiając jednocześnie wspaniałe walory miasta nabierającego w blasku ulicznych latarni zupełnie innego wymiaru. Linz to jeszcze wiele innych, czysto turystycznych atrakcji. Zwiedzanie miasta najlepiej zacząć od Postlingberg – niewysokiego wzgórza, do którego przejazd stuletnią kolejką jest już niezwykłym przeżyciem. Wzgórze nie jest wyłącznie miejscem spacerowym, można także zwiedzić ulokowany na nim klasztor i kościół Kapucynów. Wspaniała zabawa czeka na rodziny z dziećmi w die Welt der Marchen – świecie bajek, który można obejrzeć poruszając się kolejką po tunelu pełnym stacji z ilustracjami znanych bajek. Długie spacery po starówce zajmą z pewnością trochę czasu, ponieważ rynek ze sławną kolumną morową Świętej Trójcy jest największym placem miejskim Austrii. Warto przyjrzeć się także starej katedrze oraz licznym kamienicom, z których każda ma swoją historię powiązaną np.: z losami Mozarta, cesarza Fryderyka III czy astronoma Keplera. Relacje współczesnej sztuki z mediami elektronicznymi można zgłębić w interaktywnym muzeum Ars Electronica organizującym także znany w całej Europie festiwal pod tym samym tytułem. Innym ciekawym wydarzeniem w Linz jest wrześniowy Linzer Klangwolke – wielkie przedstawienie gry światła i dźwięku powiązane ze wspaniałym teatrem muzycznym Brucknerhause, przyciągające co roku nad Dunaj tysiące słuchaczy.

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

Bratysława – stolica Słowacji oddzielona od Wiednia zaledwie godziną drogi jest miastem wartym odwiedzenia podczas jednodniowego wypadu. Historia osadnictwa sięga II w., w miejscu tym przebiegała granica Imperium Rzymskiego wyznaczona silnie ufortyfikowaną linią. W wieku IX powstało na tych ziemiach Państwo Wielkomorawskie, chociaż po licznych wojnach Słowacja dzieliła losy Królestwa Węgier i na rządy Marii Teresy przypada największy rozkwit miasta. Oficjalnej nazwy Bratislava zaczęto używać w 1919 r., dopiero po II wojnie światowej miasto stało się częścią komunistycznej Czechosłowacji, a państwowe flagi niepodległej Republiki Słowackiej przeniesiono do niej w 1993 r. Najbardziej znanym miejscem do którego zmierzają turyści jest XV-wieczny zamek Hrad wybudowany przez Zygmunta Luksemburczyka, położony malowniczo na wysokiej skarpie, z której rozpościera się niezapomniany widok na Dunaj oraz starówkę z katedrą św. Marcina, w której okolice warto się pofatygować. Piękno Starego Miasta objawia się plątaniną malowniczych uliczek z najsłynniejszą ulicą Michalską rozpoczynającą się wieżą o tej samej nazwie. Kulminacyjnym punktem na spacerowej trasie jest rynek z XVI-wieczną fontanną i starym ratuszem pod którym warto zrobić pamiątkowe zdjęcia; na wewnętrznym dziedzińcu można odpocząć od turystów i upalnego słońca. Miłośnicy wina powinni zajrzeć do Muzeum Winiarstwa lub zasiąść w którymś z przytulnych ogródków przy Frantiskanskim namestie w celu skosztowania ulubionych trunków z jednoczesnym podziwianiem okolicznych pomników i posągów. Najpiękniejszy budynek barokowy w Bratysławie to pałac Mirbachov, po którego zobaczeniu warto ochłodzić się w przyjemnym cieniu drzew na Hviezdoslavovo namestie, gdzie znajduje się kilka ciekawych fontann i pomników. Z restauracji na Nowym Moście na Dunaju popijając Złotego Bażanta i zajadając się „oravskimi korbacikami” można podziwiać wspaniały widok na miasto lub przedostać się dalej do dzielnicy Pestrzalka, żeby poznać codzienne życie mieszkańców stolicy. Na prawym brzegu Dunaju znajduje się Sad Janka Krala z zadziwiającym ośmioramiennym układem drzew –  można tam spędzić niezapomniane chwile przywołując w myślach poezję tego słowackiego twórcy.

Najczęściej Zadawane Pytania

Kiedy najlepiej lecieć do Dolnej Austrii?
Dolna Austria jest regionem, do którego można jechać o każdej porze roku w zależności od tego czy wybieramy się na narty, czy chcemy wypoczywać w letnim okresie. Sezon narciarski trwa od grudnia do kwietnia, warto jednak pamiętać że kurorty narciarski są czynne przez cały rok, a na lodowcach można jeździć na nartach i snowboardzie także w lecie. Najspokojniejsze miesiące na nartostradach są od kwietnia do czerwca i w listopadzie. W planowaniu podróży należy wziąć pod uwagę fakt, że w okresie Bożego Narodzenia i Nowego Roku kurorty przeżywają największe oblężenie. W okresie letnim najcieplejszymi miesiącami są czerwiec, lipiec i sierpień ze średnią temperaturą powietrza wynoszącą 23-25°C. Turyści miłujący górskie wędrówki na ciepłą i słoneczną pogodę mogą liczyć od połowy maja do początku września.

Jaka waluta obowiązuje w Austrii i jakie są orientacyjne ceny?
W Austrii obowiązuje wspólna dla całej Unii Europejskiej waluta – Euro. Konsekwencją tego są nieco wyższe ceny niż w Polsce, zwłaszcza jeżeli chodzi o posiłki w restauracjach i ceny związane z infrastrukturą narciarską i turystyczną.

Gdzie i jakie pamiątki kupić w Dolnej Austrii?
W miejscowościach turystycznych jest wiele sklepików, które przyciągają turystów swoimi pamiątkami. W Sankt Polten i okolicach warto poszukać strojów ludowych (np.: górski kapelusik Wanderhut) oraz tradycyjnie wyrabianych lasek. Popularnością cieszy się ta droższa i tańsza biżuteria Swarovskiego oraz ceramika, warto rozglądnąć się za ręcznie malowanymi figurkami i fajansowymi talerzami. Smakowitą pamiątką są austriackie wyroby cukiernicze, np.: czekoladowe kulki Mozartkugeln, niezwykle wymyślne dzwonki, którymi Austriacy dekorują bydło, a także wyroby hafciarskie. Turyści chętnie kupują podobające się dzieciom szklane kule z wirującymi w środku płatkami śniegu. Cenną pamiątką może być także oryginalnie zalakowane, sprzedawane w firmowych butelkach wino czy dobre piwo pochodzące z lokalnych browarów. Warto zaopatrzyć się także w napój z ziół alpejskich „almdudler”, Jagertee – czyli tzw. herbatę myśliwską będącą aromatycznym trunkiem na bazie rumu oraz wyciągu z czarnej herbaty, ziół i przypraw korzennych, idealnie nadająca się do picia w zimowe wieczory. Cenną pamiątką może okazać się także Williamsbirne – aromatyczna wódka o delikatnym i przyjemnym aromacie produkowana z gruszek.

Jaki czas obowiązuje w Austrii?
W Austrii obowiązuje taki sam czas jak u nas.

Jak poruszać się po Austrii Dolnej?
Komunikacja publiczna w Austrii jest świetnie rozwinięta. Sieć kolejowa jest bezpośrednio połączona z siecią kolei europejskich, cena przejazdu pociągiem regionalnym i pospiesznym jest jednakowa. Komunikacja autokarowa jest również na świetnym poziomie i łączy Austrię z zagranicą. Drogi są dobrze i czytelnie oznakowane, tak samo jak informacje o turystycznych atrakcjach.

W kurortach narciarskich połączenia między dolnymi stacjami wyciągów a hotelami zapewniają bezpłatne skibusy zsynchronizowane z godzinami startu i zamknięcia wyciągów. Warto pamiętać, że są one bardzo punktualne i nie jest wskazane się na nie spóźniać.

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

Kierowcy samochodów osobowych zobowiązani są do posiadania kamizelki odblaskowej, trójkąta ostrzegawczego oraz zapinania pasów (dotyczy to również pasażerów). Ze względu na górski charakter kraju samochody poruszające się po górskich drogach powinny od listopada do kwietnia być wyposażone w opony zimowe.

Międzynarodowe prawo jazdy w Austrii nie jest obowiązkowe, na autostradach obowiązują winiety, o o które koniecznie trzeba zadbać, gdyż policja skrupulatnie je sprawdza i daje wysokie mandaty za ich brak, zielona karta nie jest obowiązkowa, ale zalecana.

Jakie są ograniczenia celne w Austrii?
Przewóz towarów podlega ograniczeniom ilościowym na zasadach obowiązujących w UE, co oznacza w praktyce, że rzeczy osobiste i sprzęt na własny użytek nie podlega ograniczeniom celnym. W przypadku towarów można wwozić i wywozić do 200 szt. papierosów, 400 szt. cygaretek, 200 szt. cygar, 1 kg. Tytoniu, 10 l spirytusu, 20 l mocniejszego alkoholu, 90 l wina i 110 l piwa.

Jakie dokumenty potrzebne są w razie konieczności skorzystania z służby zdrowia w Austrii?
W nagłych przypadkach turyści z Polski objęci są w Austrii bezpłatną podstawową opieką medyczną. Opłaca się jednak wykupić polisę ubezpieczenia podróżnego, która w razie potrzeby umożliwi pokrycie kosztów bardziej zaawansowanego leczenia i transport medyczny. Jeżeli posiadamy ubezpieczenie prywatne należy zapoznać się z jego warunkami, gdyż w większości przypadków ubezpieczeniem objęte są koszty leczenia powyżej pewnych kwot, które należy samemu opłacić. Przed wyjazdem za granicę dobrze jest jednak w oddziale wojewódzkiego NFZ złożyć wniosek o wydanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, która jest dowodem posiadania takiego ubezpieczenia.

Ze względu na inną florę bakteryjną należy starannie wybierać restauracje lub jadać w hotelach i przestrzegać podstawowych zasad higieny. Turyści powinni pić wyłącznie wodę butelkowaną, ewentualnie gotowaną co najmniej 10 min. Szczepienia ochronne nie są wymagane i nie ma zagrożeń sanitarno-epidemiologicznych, niemniej przed wyjazdem warto sprawdzić czy szczepienia nie są zalecane sezonowo.

Ważne informacje MSZ

Dokumentem uprawniającym do wjazdu i wyjazdu z Austrii tak jak i innych krajów Unii Europejskiej jest dowód osobisty lub paszport. Na terenie Austrii bez wizy można przebywać 90 dni, a okres ważności paszportu nie może być krótszy niż dozwolony czas pobytu.

Szczegółowe i aktualne informacje można znaleźć na stronie MSZ: www.msz.gov.pl lub na stronie ambasady polskiej w Wiedniu: www.wien.polemb.net

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Austrii

Austria, Wiedeń, Hietzinger Hauptstrasse 42 c, 1130
Tel.: +43 1 87015100 Tel. dyżurny: +43 69918070220
wieden.amb.sekretariat@msz.gov.pl
www.wien.polemb.net

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

Stałe Przedstawicielstwo Rzeczypospolitej Polskiej przy Biurze Narodów Zjednoczonych i Organizacjach Międzynarodowych w Wiedniu

Austria, Wiedeń, Hietzinger Hauptstrasse 42 C, 1130 Wien
Tel.: +43 1 870 15 816 Tel. dyżurny: +43 1 870 15 220 Faks: +43 1 870 15 331
wieden.onz.obwe.sekretariat@msz.gov.pl
www.wiedenun.polemb.net

Instytut Polski w Wiedniu

Austria, Wiedeń, Am Gestade 7, 1010
Tel.: 00 43 1 533 89 61 Faks: 00 43 1 532 45 91
sekretariat@polnisches-institut.at
www.polnisches-institut.at

Górna Austria

Karyntia

Styria

Tyrol

Wiedeń

Ziemia Salzburska

Austria: Dolna Austria , Górna Austria , Karyntia , Styria , Tyrol , Wiedeń , Ziemia Salzburska

Wybierz region Dolna Austria , Górna Austria , Karyntia , Styria , Tyrol , Wiedeń , Ziemia Salzburska